Yorum yapılmamış

Evimi Nasıl Hızlı Satabilirim?

Ev satmak stresli olabilir, ancak ciddi bir zaman sıkıntısı yaşıyorsanız, daha da sinir bozucu olabilir. İster yeni bir iş için hızlıca satış yapmanız, ister finansal nedenlerle veya kişisel bir durum nedeniyle, evinizin pazarlanabilirliğini artırmak, pazardaki zamanınızı azaltmak ve güçlü teklifler çekmek için kullanabileceğiniz birkaç taktik vardır. İşte hızlı bir şekilde ev satmanın yolu.  

1. Temizleyin ve dağınıklığı giderin

Bir evi hızlı satmak için birçok strateji vardır, ancak vaktiniz kısaysa, kesin bir zorunluluk, evinizin iç mekanını olabildiğince çok alıcıya çekici kılmaktır.

 • Bir saklama ünitesi alın ve odaların kalabalık, küçük veya dağınık görünmesine neden olan ekstra eşyaları veya büyük mobilyaları paketleyin.
 • Dolapları düzenleyin. Alıcılar depolama alanı arıyorlar, bu yüzden kesinlikle dolaplara, depolara ve kilerlere göz atacaklar. Dolaplara fazladan eşyalar koymayın – evin bol miktarda saklama alanı olduğu izlenimini vermek için yeterince açık alan bırakın. 
 • Aile fotoğrafları, hatıralar ve dini eşyalar gibi kişisel eşyalar alıcıların dikkatini dağıtır ve kendilerini evde yaşarken hayal etmelerini engeller.
 • Süpürgelikler, mutfak dolapları, banyo karoları ve halılar dahil evin her odasında derinlemesine temizlik yapın. Vaktiniz kısıtlı olduğu için bazı profesyonelleri aramayı düşünün.

2. Bir satış stratejisi seçin

Evinizi nasıl listeleyeceğinize karar verirken, iki geleneksel satış seçeneği vardır – mal sahibinden (FSBO) veya bir emlak komisyoncusundan satılık satış – ve birkaç alternatif.

Bir temsilci kiralayın

Profesyonel bir emlakçı tutmanın iyi yanı, bölgenizde hızla satılan bir ev almak için ne gerektiğini bilmeleridir. Sözleşme hazırlama çalışmaları, müzakereler, imzalama ve kapatma gibi şeyleri kolaylaştıracaklar. Tabii ki, hizmetleri için yüzde 3 komisyon ödemeniz gerekecek.

Evinizi hızlı satmanın alternatif yolları

Evinizi aceleyle satmak için gereken hazırlığı tamamen atlamak istiyorsanız, şu alternatif stratejileri düşünün:

 • Evi çevirmeyi planlayan bir yatırımcıya satış yapın. Hızlı satacaksınız ancak piyasa değerinden daha azını alabilirsiniz.
 • Bir geliştiriciye satış yapın. Bu genellikle yalnızca eviniz bir parçalanmışsa ve / veya büyük bir arsadaysa bir seçenektir.
 • Açık artırmada satış yapın. Evinizi müzayedede satarak hızlı bir şekilde satış yapabilirsiniz, ancak yerel pazardan daha düşük bir fiyata satış yapma olasılığınız yüksektir.
  • Alıcıların dikkatini çekecek etkili anahtar kelimeler kullanarak, evinizin en iyi özelliklerini liste açıklamasında vurgulayın .
  • Okul bölgesi, toplu taşıma araçlarına yakınlık veya yerel restoranlar ve parklar gibi mahallenizi cazip kılan her şeyi ekleyin.
  • Bir aciliyet duygusu ekleyin: Örneğin “Tüm teklifler … tarihine kadar gönderilmelidir”.
  • Profesyonel fotoğraflarınızı kullanın.

   3. Satılacak fiyat

   satıcıların yüzde 21’i en büyük zorluklarının istedikleri zaman diliminde satış yapmak olduğunu söyledi. Daha az ev için rekabet eden birçok alıcının olduğu bir satıcı pazarında satış yapıyor olsanız bile, evinizi hızlı satmak bir garanti değildir.

   Satış sürecinizi gerçekten hızlandırabilecek bir şey, evinizi rekabetçi bir şekilde fiyatlandırmaktır. Aşırı fiyatlandırma, piyasada daha fazla zamana yol açacaktır ve sonuçta, yine de bu daha düşük fiyata satış yapabilirsiniz – oraya gitmeniz daha uzun sürer.

   İlgiyi artırmak ve bir ihale savaşına neden olmak için evinizi bölgenizdeki benzer evlerden biraz daha düşük fiyatlandırmak isteyebilirsiniz. Bu stratejinin etkinliği, yerel emlak piyasanızın durumuna ve bölgenizdeki evlerin nasıl satıldığına bağlıdır.

   Bir fiyat belirlerken, alıcıların çoğunun bölgenizde aradığı fiyat noktalarını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Örneğin, evinizi 399.000 liraya listelerseniz, 400.000 liranın altında ev arayanlar için arama sonuçlarında görünecektir. Ancak fiyatı  405.000 lira ise arama sonuçlarında asla görünmez. 

   Fiyat indirimi için bir zaman çizelgesi belirleyin

   Listelemeden önce, zaman çizelgenize dikkatlice bakın ve herhangi bir teklif almadıysanız fiyatınızı düşürmek için bir güne karar verin. İndireceğiniz miktara daha sonra karar verilebilir, çünkü ev turlarından aldığınız geri bildirimlere göre değişebilir, ancak en azından aklınızda bir tarih olmalı. Ve eğer o zaman gelirse, hızlı hareket etmek en iyisidir. Eviniz piyasada ne kadar uzun süre kalırsa , liste fiyatı için satma şansınız o kadar düşük olur.

   Satış teşviklerini düşünün

   Evinizin zor bir satış olacağını biliyorsanız, ya alışılmadık bir özellik nedeniyle ya da yavaş bir pazarda satış yaptığınız için, bazen potansiyel alıcılara anlaşmayı tatlandırmak için teşvikler sunmaya değer olabilir. Örnekler arasında, peşin onarım veya iyileştirme kredileri, alıcının kapanış maliyetlerinin ödenmesi veya her zaman satışa dahil edilmeyen aletler gibi şeyleri dahil etmeyi teklif etme sayılabilir.

   4. Hızlı onarımları halledin

   Büyük tadilatlar için zamanınız olmasa da, potansiyel alıcıları caydırabilecek herhangi bir kolay düzeltmeye dikkat etmeniz yine de önemlidir:

   • Boyanın soyulduğu veya çizildiği yerleri düzeltin.
   • Gevşek fayansları sabitleyin.
   • Gevşek kapı kollarını onarın.
   • Sızdıran muslukları sıkın.

   Ayrıca, evinizin daha iyi görünmesini sağlayacak birkaç küçük yükseltmeye yatırım yapmak isteyebilirsiniz:

   • İçine yeni bir kat boya uygulayın.
   • Mutfak ve banyo dolaplarına yeni donanım takın.
   • Eski veya modası geçmiş aydınlatma armatürlerini değiştirin.
   • Eşleşen (daha yeni) cihazları satın alın.

   5. İtiraz etmenin önüne geçin ve ekleyin

   Zaman çizelgeniz ne olursa olsun, her satıcı evlerinin iç ve dış mekanlarını güzelleştirmek için harcanan bir hafta sonundan yararlanabilir. Sonuçta, alıcılar üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir.  son alıcıların yüzde 48’i, ev satın alma kararları için evlerin sahnelenmesinin son derece, çok veya bir şekilde önemli olduğunu söyledi. Ve  satıcıların yüzde 29 olduğunu peyzaj kendi bahçesinde öncesi listeleme faaliyetleri biri olduğunu söyledi.

   Paketleyin ve bir stager kiralayın

   Evreleme, emlak satışlarında yaygın bir taktiktir, özellikle evinizi hızlıca satmanın yollarını arıyorsanız. Evreleme, alanları tanımlamaya yardımcı olur ve odaların daha büyük görünmesini sağlar. Bu süreci hızlandırmak istiyorsanız, tüm eşyalarınızı depoya koymak isteyeceksiniz. Profesyonel bir sahne, evinizin en iyi özelliklerini vurgulayacak ve sıcak ve misafirperver hissettirecek şekilde kendi mobilyalarını ve dekorunu getirecek.

   Kaldırmaya itiraz yarat

   Evinizin dış cephesi, potansiyel alıcıların evinize ilk kez şahsen bakacaklarıdır, bu nedenle misafirperver, bakımlı ve düzenli görünmesi önemlidir. İyi bir kaldırım çekiciliği ile evinizin daha hızlı satışını sağlamak için bazı ipuçları. Ve hız önemli olduğunda, aşağıdaki görevleri hızlı bir şekilde yerine getirmesi için profesyonel bir peyzaj mimarı tutmayı düşünün:

   • Çitler, çalılar ve büyümüş ağaç dallarını kesin.
   • Açık yürüyüş yolları ve yolları.
   • Pencereleri ve kapı kollarını temizleyin.
   • Ön verandadaki örümcek ağlarını ve kalıntıları süpürün.
   • Kırık ışıkları veya posta kutularını değiştirin.
   • Ön kapıyı boyayın.
   • Çiçek ekmek.

   6. Profesyonel bir fotoğrafçı işe alın

   Evinizin birkaç fotoğrafını telefonunuza çekmek daha hızlı (ve daha ucuz) görünebilir, ancak kötü listeleme fotoğrafları evinizin piyasada daha uzun süre kalmasına neden olabilir. 

   Profesyonel emlak fotoğrafları yalnızca birkaç yüz dolara mal olur ve tam hizmet veren bir emlakçı kullanıyorsanız, fotoğrafları hizmetlerinin bir parçası olarak bile ekleyebilirler. 

   Görüntüler çekilmeden önce evinizin bol ışık aldığından emin olun. Panjurları açın, eski ampulleri değiştirin veya armatürleri güncelleyin ve mümkün olduğunca fazla doğal ışık alın.

   7. Harika bir giriş açıklaması yazın

   Bir liste fiyatı seçtikten ve eviniz düzgün olduğunda, evinizi daha hızlı satmanıza yardımcı olacak bir liste açıklaması oluşturmak isteyeceksiniz. Bu, özellikle kendi başınıza satış yapıyorsanız önemlidir. Bir temsilci kullanıyorsanız, muhtemelen açıklamayı sizin için yazacaklardır, ancak iyi bir giriş açıklamasını neyin oluşturduğunu bilmek yine de önemlidir .

 • 8. Satışınızı doğru zamanlayın

  En yüksek satış süresi, yerel emlak piyasanıza göre biraz farklılık gösterir, bu nedenle evinizi hızlı bir şekilde satmanız gerekiyorsa, yerel bölgenizle ilgili bilgileri inceleyin.

  9. Gösterilerde esnek olun

  Amaç, evinizi hızlı bir şekilde satmak olduğunda, istekleri göstermede mümkün olduğunca uzlaşmacı olmak önemlidir. Evet, son dakika gösterileri zamanlama karmaşasına neden olabilir, ancak kimse kendi başına göremezse evinizi satın alamaz! Alıcıların programlarına uymak istemiyorsanız, eviniz piyasada uzun süre oturma riski altındadır.

  Açık bir ev tutun

  İyi zamanlanmış bir hafta sonu açılış evi , evinizi hızlı bir şekilde satmak için bir zorunluluktur. Birden fazla alıcıyı kapıdan geçirmenin en kolay yolu budur. Buna göre hazırladığınızdan emin olun – evi temizleyin, taze çiçekler düzenleyin, birkaç ikram sunun ve alıcıların turdan sonra yanlarında götürebilecekleri broşürler hazırlayın.

   

Yorumlar (0)