Yorum yapılmamış

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ev almayı mı planlıyorsunuz? Bir ev satın almak, hayatınızda vereceğiniz en önemli finansal karardan biridir. Bir ev almaya karar verdiğinizde, mevcut ve gelecekteki mali durumunuzu ve yaşam tarzınızı etkileyecek şeyleri göz önünde bulundurmalısınız. Ve bunlar ne? Ev satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken 7 önemli faktör.

Yer

Bir ev yeri satın alırken belki de dikkate alınması gereken en önemli şeydir. Gelecekte emlak piyasası nasıl dalgalanırsa değişsin, harika bir konum bir varlık olarak kalacaktır. Çirkin bir evi çekici hale getirebilirsiniz, ancak kötü bir yeri harika yapamazsınız, ancak iyi konumdaki mülkler karlı bir yatırım olarak kalacaktır. İşinizin yakınında size zaman ve nakliye maliyeti kazandıracak bir yer bulmak daha iyidir.

 

Komşuluk

Yeri ararken mahalleyi de incelemelisiniz. Mahallenin aile dostu olup olmadığını öğrenin. Evi satın alma sürecine fazla dahil olmadan önce mahalleyi gündüz ve gecenin farklı saatlerinde kontrol edin. Ve mümkünse, çevrede yaşayan tesisler ve insanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı komşularla görüşmeye çalışın. Aile odaklı olsanız da olmasanız da, kötü etkileri olan ya da yasadışı şeylere karışan insanlarla birlikte yaşamak istemezsiniz. Arkadaş canlısı komşulara ve iyi bir konut hissine sahip bir ev aramak önemlidir.

 

Okullar ve Kolejler

Her ebeveyn, çocuklarının iyi bir okula ve üniversiteye gitmesini ister. İyi bir okula veya üniversiteye yakın bir ev satın almak sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sermaye büyümesi için daha iyi bir potansiyele sahip olacaktır. Böyle bir alanda ev biraz daha pahalıya mal olsa da, yeniden satış değerinin çok daha fazla olacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca bir okul veya kolej yakınındaki ev hızla kiralanır ve kiralanmış olarak kalır.

 

Altyapı

Bir ev satın alırken, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör, bölgedeki temel altyapıların erişilebilirliğidir. Bir ev satın almadan önce, basit olup olmadığını ancak mevcut altyapıların olması gerekip gerekmediğini öğrenin.

  • Konum, karayolu veya tren ağları ile iyi bağlanmış mı?
  • Bölgede yeterli su kaynağı var mı?
  • Sokak aydınlatması, telefon ve internet bağlantısı ve eğlence parkları gibi olanaklar kolayca mevcut mu?

 

Suç

Mahalledeki suç oranına bakın ve bu bilgilerin çoğu çevrimiçi olarak mevcuttur.  Komşular için bir fikir edin, mahalledeki insanlarla konuşun ve mahalleden aldığınız görünüşü düşünün. Suç dolu bir mahallede yaşamak yatırımınıza değmez. Orada yaşamak için kaliteli kiracılar bulmanız da daha zor olacaktır.

 

Ev denetimi

Ev denetimi şarttır. Akıllı emlakçılar, mülkü görüntülediğinizde en iyi şekilde görünecek şekilde hazırladığınızdan emin olurlar. Noktalı çizgiye imza atmadan önce bakım, onarım ve tadilatlarını detaylı bir şekilde kontrol etmelisiniz. Evde yapmak isteyebileceğiniz çatlakların ve tadilat işlemlerinin toplam giderleri, satın alma fiyatını önemli ölçüde artırabileceğinden, evi almaya karar vermeden önce hesaplanmalı ve dikkate alınmalıdır.

 

Yeşil açık alan

Bir ev sahibi için yeşil açık alan arzusuna sahip olmak doğaldır. Ev alırken de dikkate alınması gereken önemli bir faktör. Satın alma işlemini yapmadan önce çevresini, ağaçları, diğer evleri ve manzarayı görmek için bölgede dolaşın. Evin etrafındaki yeşil ve açık ortam, sizin ve gelecekteki alıcılar için onun arzu edilirliğini büyük ölçüde etkileyebilir. Çocukların büyümesi için güzel manzaralara ve harika bir ortama sahip konuma öncelik verin. Benzer şekilde, bölgedeki en yüksek noktadaki ev drenaj için iyi ve genellikle iyi bir manzaraya sahip olduğu için topografya da önemlidir.

 

Yorumlar (0)