No Comments

Balon Ödemesi Nedir

Balon Ödemesi Nedir

 

Tanım: Balon ödemesi, bir krediye, ipoteğe veya ticari bir krediye iliştirilen toplu ödemedir. Bu ödeme genellikle kredi döneminin sonuna doğru yapılır. Balon ödemesi, aylık olarak kredi için ödeyebileceğinizden daha yüksektir.

Açıklama: Balon ödemesi hem sabit hem de esnek faiz yapısının bir parçası olabilir. Borçlu, bir krediye balon ödemesi ekleyerek borçlu tarafından aylık olarak yapılan faiz ödemesini azaltabilir. Bu ancak kredinin tamamı amorti edilmediği için mümkün olabilir.

Balon ödemesinin iyi yanı, başlangıç ​​ödemelerinin daha düşük olmasıdır. Kısa vadede nakit sıkıntısı yaşayabilecek, ancak gelecekte likiditenin artmasını bekleyen şirketler veya borçlular için idealdir.

Bir kredinin balon ödemesi varsa, borçlu her ay faiz çıkışının faiz maliyetinden tasarruf edebilecektir. Örneğin, ABC kişisi 10 yıllığına kredi alır. Balon ödemesiz bu tip kredide, kredisinin tamamı ödenene kadar kredisinin tamamı küçük aylık ödemeler halinde amortismana tabi tutulacaktır.

Balon ödemesi söz konusuysa, genellikle anapara ödemesinin tamamı dönem sonuna doğru götürü olarak ödenir. Vade sonuna doğru ödenen toplam ödemeye balon ödemesi denir.

Müşteriler, özellikle mevsimlik işler yapan ve kredi vadesi dolmadan önce güçlü nakit akışı bekleyenler olmak üzere, balon ödeme yapmayı uygun buluyor. Ancak, bu ödemeyi yapamazlarsa, geçmişte yapılan ödemeden vazgeçip ürünü iade etmeleri veya başka bir kredi alarak yeniden finansmana bakmaları gerekebilir.

Comments (0)