Yorum yapılmamış

Emlak Vergileri

Ev sahibi olmanın avantajları vardır. Ev diyebileceğiniz, istediğiniz gibi dekore edebileceğiniz, yeniden şekillendirebileceğiniz ve yenileyebileceğiniz bir yeriniz var. İpoteğinizi ödediğinizde öz sermaye yaratırsınız. Ayrıca, ipotek faizi ve emlak vergileri gibi belirli giderleri düşebilirsiniz, bu da yıl için vergi faturanızı düşürmenize yardımcı olur.

Gayrimenkul yatırımcıları da avantajlardan yararlanır, ancak ev sahibi olmanın tipik faydalarının ötesine geçer. Gayrimenkul yatırımları sağlayabilir

  • sabit bir gelir kaynağı,
  • kredi geri ödemesi (kiracılarınız aylık kredi ödemelerinizi karşılar),
  • öz sermaye oluşturma,
  • nakit akımı,
  • portföy çeşitlendirmesi,
  • enflasyona karşı bir korunma ve
  • vergi avantajları.

Hiç kimse emlak vergisi ödemeyi sevmezken, ev sahipleri ve yatırımcılar, borçlu oldukları tutarı azaltan sayısız vergi indiriminden yararlanabilirler.

Vergi kanunları karmaşık olduğundan ve periyodik olarak değiştiğinden, mümkün olan en uygun vergi muamelesinden yararlanmanızı sağlamak için güvenilir bir vergi muhasebecisi veya EBM ile çalışmalısınız.

Yine de, mülke sahip olduğunuzda veya mülke yatırım yaptığınızda vergi açısından neye bulaştığınıza dair en azından temel bir anlayışa sahip olmak yararlıdır. İşte başlamanıza yardımcı olacak emlak vergilerine bir giriş.

Mülk sahipleri için vergiler ve kesintiler

Bir gayrimenkulünüz varsa, konutla ilgili iki ana vergi türü için hazırsınız:

  • Emlak Vergileri
  • Sermaye kazancı vergileri

Emlak vergileri

Bir eviniz varsa, muhtemelen emlak vergilerini biliyorsunuzdur. Yerel yönetiminiz, topluma fayda sağlayan hizmetler ve projeler – acil servisler, kütüphaneler, okullar, yollar vb. – ödenmesine yardımcı olmak için emlak vergileri toplar.

Bu vergileri, her yıl veya aylık ipotek ödemenizin bir parçası olarak doğrudan yerel vergi uzmanınıza ödersiniz. Emlak vergileri, arazinizin ve üzerindeki binaların değerlendirilen değerine bağlıdır.

Mülkün sahibi olduğunuz sürece, emlak vergileri ödemeye devam edersiniz. İpoteğinizi ödediğinizde durmazsınız veya evi artık birincil ikametgahınız olarak kullanmazsanız durmazsınız. Mülk sizin adınızsa, vergiler için kancanız var.

Tabii ki, emlak vergileri periyodik olarak değişir ve faturanız önceki yıllara göre daha yüksek veya daha düşük olabilir. Bu, eviniz yeniden değerlendirildiğinde veya yerel yönetiminiz vergi oranını güncellediğinde (yukarı veya aşağı) olabilir.

Yorumlar (0)