Yorum yapılmamış

Emlak Komisyonunu Kim Öder?

Bir ev satın alan veya satan çoğu kişi bunu lisanslı bir emlakçı yardımıyla yapar . Bu profesyoneller yerel pazarlarını bilirler, üstün pazarlık becerilerine sahiptirler ve genellikle tüm alım satım sürecini kolaylaştırabilirler. Emlakçılar, uzmanlıklarının karşılığında komisyon kazanır. İşte emlak komisyonlarının nasıl çalıştığına ve bu ücretleri kimin ödediğine bir göz atın.

  • Emlak komisyonları her zaman pazarlığa açıktır, ancak genellikle% 4 ile% 6 arasındadır.
  • Bir emlak işleminde iki aracı çalışıyorsa – biri alıcı için diğeri satıcı için – komisyon genellikle ortadan ikiye bölünür.
  • Emlak komisyonculuğu, reklam ve ofis alanı gibi şeylerin ödenmesine yardımcı olmak için komisyon kesimi alıyor.

Ortalama Emlak Komisyoncu Komisyonu

Emlak komisyonları her zaman pazarlığa açıktır , bu yüzden değişir. % 6 geleneksel olarak “standart” ücret olarak kabul edilirken, bugünlerde komisyonlar tipik olarak% 4 ile% 5 arasındadır. Araştırma firması Real Trends’e göre 2019’daki ortalama emlak komisyonu (mevcut en son veriler) 2018’deki% 5,03’ten% 4,96’ya düştü. 1

Komisyon, evin satış fiyatının bir yüzdesini temsil eder, bu nedenle bir teklif kabul edilene ve ev satılana kadar kesin ücret bilinmeyecektir.

Emlak Komisyonunu Kim Öder?

Bir emlak komisyoncusunun komisyonunu tam olarak kim ödüyor, işlerin biraz zorlaştığı yerdir. Standart uygulama, satıcının ücreti ödemesidir. Ancak satıcı genellikle ücreti evin fiyatına sarar. Dolayısıyla alıcı, dolaylı da olsa nihayetinde ücreti ödemeye başlar.

Örneğin, bir alıcı ve satıcının (her biri bir emlakçı ile birlikte) 200.000 lira ‘lık bir ev için anlaşmaya vardığını varsayalım. Emlak komisyonunun % 5 olduğunu varsayarsak, ücret 10.000 lira (200.000  * 0.05) olacaktır. Ücret evin maliyetinden çıkar – satış fiyatına eklenmez. Dolayısıyla, alıcı 200.000 lira ödeyecekken, satıcı satıştan 190.000 lira alacaktı (bu, kapanış maliyetleri ve diğer ücretler uygulanacağından aşırı derecede basitleştirilmiş bir örnektir ).

Emlak Komisyonları Nasıl Çalışır?

Alıcıların ve satıcıların acenteleriyle yaptıkları sözleşmeler, acentelerin komisyonlarını belirler. Emlak ücreti genellikle alıcı ve satıcı acenteler arasında eşit olarak paylaştırılır, ancak bir sözleşme bir acentenin diğerinden daha fazla komisyon almasını şart koşabilir. 

Ancak ücret doğrudan emlakçılara gitmez. Önce listeleme ve satış komisyoncularına gider . Bunun nedeni, emlakçıların bir komisyoncu için ve onun çatısı altında çalışması gerektiğidir ve komisyoncular reklam, işaret kiralama ve ofis alanı gibi maliyetleri karşılamak için emlak ücretlerinden bir kesinti alırlar.

Her komisyoncu daha sonra miktarı temsilciyle, bazen ikiye böler, ancak bu, komisyoncu ve temsilcinin üzerinde anlaştığı herhangi bir miktar olabilir. Yani,% 5’lik bir komisyon, yönetim kurulu genelinde elli-elli bir bölünme varsayılarak, aşağıdaki gibi bozulur:

  • Listeleme komisyoncusu:% 1.25
  • Satış komisyoncusu:% 1,25
  • Satıcının acentesi: 1.25%
  • Alıcının temsilcisi:% 1.25

Referans için, önceki örnekte 200.000 dolarlık evde, komisyoncular ve acentelerin her biri 2.500 dolar alacaktı.

Emlak Komisyonları Buna Değer mi?

Emlak ücretleriyle ilgili en büyük tartışmalardan biri, çok yüksek olmaları veya emlakçıların sunduğu hizmetin maliyetine değmemesidir.

Bir ev listelendiği ilk gün satarsa, satıcının temsilcisi fotoğraf çekmek, bir liste fiyatı belirlemek ve evi piyasaya sürmek gibi nispeten küçük bir iş için düzenli bir miktar yapabilir. Bununla birlikte, diğer taraftan, bir evin satılması haftalar, aylar veya çok özel veya pahalı evler söz konusu olduğunda yıllar alabilir.

Satıcının temsilcisi için bu, evi pazarlamak, açık evleri tutmak , telefon görüşmeleri yapmak ve mahalledeki diğer listelemeleri ve satışları takip etmek için harcanan saatler kadar sürebilir . Bu temsilci ayrıca, tabela ve reklam ücretleri dahil, evi piyasada tutmanın uzun vadeli maliyetini de karşılayacaktır. Bu şekilde bakarsanız, pek çok satıcı bir emlakçıya saat başı ödeme yapma riskini almak istemez.

Aynı şey alıcılar için de geçerli. Bazıları hemen bir ev bulacak, diğerleri ise bir eve yerleşmeden önce onlarca eve bakacak. Alıcılar bir temsilciye saat başı ödeme yapmak zorunda kalırlarsa, muhtemelen bir karar vermek için acele edeceklerdi.

Sabit Ücretli Emlak

Tabii ki, sabit bir ücret karşılığında çalışan listeleme temsilcileri var – 100 $ veya 500 $ gibi. Bu açıkça maliyet tasarrufu açısından satıcılara (ve nihayetinde alıcılara) fayda sağlayabilir, ancak dezavantajı, bu aracıların sınırlı temsil sunabilmesidir.

Geleneksel bir emlakçı, tüm ev alım veya satım süreci boyunca ortağınız olacaktır. Bir satıcının temsilcisi, evinizi düzenlemenize, profesyonel fotoğraflar çekmenize, MLS listesindeki evinizi almanıza, reklam vermenize, açık evleri planlamanıza ve ev sahipliği yapmanıza ve sizin adınıza pazarlık etmenize yardımcı olacaktır.

Benzer şekilde, alıcının temsilcileri, sahip olmanız gerekenleri belirlemenize, doğru mülkü bulmanıza, sizi tanıtımlara götürmenize, teklifleri müzakere etmenize ve diğer profesyonelleri (bir ev müfettişi gibi ) önermenize yardımcı olacaktır .

Sabit ücretli veya indirimli komisyonculuklar daha ucuza mal olabilir, ancak ödediğinizi elde edebilirsiniz. Yine de, daha düşük bir komisyon veya sabit ücret karşılığında çalışan tam hizmet acenteleri var. Bu rotaya gitmeye karar verirseniz, acentenin beklentilerinize uygun olduğundan emin olmak için hangi hizmetleri sunduğunu önceden öğrendiğinizden emin olun.

Alt çizgi

Çoğu alıcı ve satıcı emlakçılarla çalışır. Temsilciler, çalışmaları karşılığında komisyon olarak bilinen satış fiyatının bir yüzdesini alırlar. Genellikle komisyon için kancayı bekleyen satıcı olsa da, maliyet genellikle evin liste fiyatına dahil edilir. Bu şekilde, alıcı nihai olarak herhangi bir gayrimenkul ücretinin maliyetini üstlenir.

Komisyonların her zaman pazarlığa açık olduğunu unutmayın. Yüksek ücretler konusunda endişeleriniz varsa, göz önünde bulundurmanız gereken iki seçenek, sabit ücret veya indirimli komisyoncu kullanmak veya sahibine göre satış yapmaktadır .

Yorumlar (0)