Yorum yapılmamış

Daire veya Ev Kiralama

Kiralama nedir?

Ev sahibine her ay orada yaşamak için para ödediğinizde bir daire veya ev kiralıyorsunuz. Ödediğiniz paraya “kira” denir.

Kira nedir?

Kira, bir daire veya ev kiralamak için imzaladığınız bir sözleşmedir. Bir kira sözleşmesi:

 • ne kadar kira ödeyeceksin ve ne zaman ödeyeceksin
 • daireyi veya evi ne kadar süreyle kiralayacaksınız
 • zamanında ödeme yapmazsan ne olur
 • uyman gereken kurallar
 • ödemeniz gereken diğer masraflar

Bir kira kontratı, kamu hizmetlerinin maliyetlerinin kiranıza dahil olup olmadığını söyleyecektir. Isıtma ve su gibi hizmetlerin dahil edilmesi halinde, ev sahibiniz bu faturaları öder. Kiranıza yardımcı programlar dahil değilse, bu faturaları kendiniz ödemelisiniz. Yardımcı programlar pahalı olabilir.

Bir kira ne kadar sürer?

Kira kontratları bir yıl veya daha uzun sürebilir. Dairede veya evde bir yıl kalmayı planlamıyorsanız, kısa vadeli veya aydan aya kira kontratı arayın.

Kira sözleşmenizde bitiş tarihinden önce taşınmanız durumunda buna kira kontratınızı bozmak denir. Fazladan para ödemeniz gerekebilir. Kira süresi bitmeden taşınmanız durumunda ne kadar para ödemeniz gerektiğini görmek için kira sözleşmenizi okuyun.

Depozito nedir?

Güvenlik depozitosu, bir daire veya ev kiraladığınızda ödediğiniz ekstra paradır. Depozito, her ay ödediğiniz kiranın bir parçası değildir. Güvenlik depozitosu, bir aylık kira ile aynı miktarda olabilir.

Dairenin veya evin sahibine ev sahibi denir. Ev sahibi, siz taşınana kadar depozitonuzu tutar. Çoğu zaman, depozitonuzu taşındığınızda geri alırsınız. Ancak aşağıdaki durumlarda depozitonuzu geri alamayabilirsiniz:

 • daireye veya eve zarar vermek
 • kira süreniz bitmeden ayrılın

Çoğu eyalette, bir ev sahibinin güvenlik depozitosu için sizden ne kadar para talep edebileceği konusunda yasalar vardır. Çoğu eyalette, bir ev sahibinin güvenlik depozitonuzu ne zaman tutabileceğini belirten yasalar da vardır. Örneğin, bir ev sahibi siz çıkarken yerinizi alacak başka birini bulursa, depozitonuzun bir kısmını veya tamamını geri alabilirsiniz.

Bir daire veya ev kiralamak için neye ihtiyacım var?

Bir daire veya ev kiralamak için başvurduğunuzda, ihtiyacınız olacak:

 • işvereniniz ve geliriniz hakkında bilgiler
 • kredi veya geçmiş kontrolü için sürücü belgesi gibi kimlik
 • daha önce nerede yaşadığın hakkında bilgi

Aşağıdakileri ödemek için paraya da ihtiyacınız olabilir:

 • ilk ayın kirası
 • bir güvenlik depozitosu
 • kötü krediniz varsa ekstra kira
 • elektrik, ısı, su veya diğer hizmetler için hizmet birikintileri
 • bir kredi kontrolü veya geçmiş kontrolü

Bir daire kiralamak için iyi bir krediye ihtiyacım var mı?

Ev sahipleri, faturalarınızı vadesi geldiğinde ödeyip ödemediğinizi görmek için genellikle kredinizi kontrol eder. Bazı ev sahipleri size kiralama yapmayabilir veya kredi geçmişiniz iyi değilse veya faturalarınızı vadesi geldiğinde ödememeniz durumunda önceden daha fazla kira ödemenizi isteyebilir.

Kredi geçmişiniz hakkında daha fazlasını okuyun .

Ev sahibimin ne yapması gerekiyor?

Ev sahiplerinin uyması gereken yasalar vardır. Örneğin, çoğu eyalet veya şehir, bir ev sahibinin sıcak su sağlaması ve belirli onarımları yapması gerektiğine dair bir yasaya sahiptir.

Ya bir daire ya da ev alacak param yoksa?

Bazı apartman sahipleri, çok fazla parası olmayan insanlara daha düşük kira teklif ediyor. Sübvansiyonlu bir daireye başvurmak için, bir apartman binasındaki yönetim ofisi ile iletişime geçin.

Bölüm 8 kuponları olarak da adlandırılan kamu konutu ve konut seçimi kuponları aşağıdakiler için mevcuttur:

 • çok parası olmayan aileler
 • daha yaşlı insanlar
 • engelli insanlar

Ya ev sahibi depozitomu havale etmemi isterse?

Parayı havale etmeyin. Dürüst olmayan insanlar ev sahibi olmakla ilgili yalan söyler ve kiralık daireleri veya evleri varmış gibi davranırlar. Bu dürüst olmayan insanlar, başkalarını kendilerine para göndermeleri için kandırmaya çalışıyorlar. Parayı kablolama, nakit göndermekle aynıdır. Parayı gönderdikten sonra geri alamazsınız.

“Kiraya vermeli” miyim?

Sahip olmak için kiralama, ev sahibinizin daireyi veya evi daha sonra satın alabileceğinizi kabul ettiği anlamına gelir. Fiyatı kabul ediyor. Daha sonra ev sahibine her ay fazladan para ödersiniz.

Ancak çok para ödedikten sonra kredinizin evi satın almak için yeterince iyi olmadığını fark edebilirsiniz. Dürüst olmayan ev sahipleri de evi satın almanızı çok zorlaştırabilir. Ödediğiniz tüm parayı kaybedebilirsiniz. Sahip olmak için kiralamak iyi bir fikir değil.

Sahip olmak için kiralamak yerine, fazladan paranızdan tasarruf etmeyi düşünün. Sonra birikimlerinizi daha sonra bir ev satın almak için kullanın

Yorumlar (0)